Autoga reisile – millist kindlustust on vaja?

Tänapäeva suuresti piirikontrollita maailmas on levinud autoreisid nii lähiriikidesse kui ka kaugemale. Kuid enne reisile minekut tuleks ennast selleks ette valmistada ja kontrollida, kas reisijad ja sõidukid on ootamatuste eest kaitstud.

Millist kindlustust on vaja sõidukile?

Eestis sõlmitud liikluskindlustus kehtib õnneks kõigis Euroopa Majanduspiirkonna riikides ja Šveitsis. Kaasa tasub võtta ka roheline kaart, mis on kohustuslik rohelise kaardi süsteemiga maades – näiteks Suurbritannias ja Balkanimaades. Euroopa liidu riikides rohelise kaardi nõuet ei ole. 

Kohustusliku liikluskindlustusega hüvitatakse avarii käigus kolmandatele isikutele põhjustatud vara- ja isikukahjud.

Lisaks liikluskindlustusele soovitame sõlmida kaskokindlustuse, mis katab teie enda auto remondikulud või kahjud, kui sõiduk satub näiteks vandalismi ohvriks. Tasub meeles pidada, et kui tekitasite kahju seadust rikkudes (sõitsite joobeseisundis, ületasite piirkiirust, lahkusite sündmuskohalt jms) siis kaskokindlustus teie kahjusid ei hüvita. Samuti ei hüvitata kahjusid, kui sõiduki tehniline seisukord oli õnnetuse toimumise hetkel mitterahuldav.

Rohkem täiendavaid kindlustusi välismaal liiklemiseks sõlmima ei pea, kuid alati võib  uurida laiendatud kaitsega poliiside ja lisakaitsete kohta, et tagada õnnetusjuhtumite korral maksimaalne kaitse.

Mida peaks enne reisile asumist kontrollima?

Reisi käigus tekkivate probleemide ennetamiseks on mõistlik kontrollida kõikide dokumentide ja poliiside kehtivust:

  • Liikluskindlustuse kehtivus
  • Kaskokindlustuse kehtivus
  • Tehnilise passi olemasolu
  • Juhiloa kehtivus
  • Rohelise kaardi olemasolu
  • Isikut tõendava dokumendi kehtivus

Sõidukit juhtiva isiku- ja autodokumendid peavad olema kaasas. Kui teid ei ole märgitud kasutajana juhitava sõiduki tehnilises passis, peab olema autojuhil kaasas notariaalselt kinnitatud volikiri sõiduki kasutamiseks (soovitatavalt inglise keeles). Enne reisi algust pange sõidukisse valmis rahvusvaheline liiklusõnnetuse blankett, mis lihtsustab sündmuskohal õnnetusjuhtumi kaardistamist. 

Lisaks sellele tuleks kõikidesse välisriikidesse sõites kaasa võtta liikluskindlustuse poliis välja prinditud kujul ning karoheline kaart, mille väljastamine poliisi kehtivuse ajal on tasuta.

Kuidas toimida, kui satud välismaal autoga liiklusõnnetusse?

Euroopa liidus kehtivad liiklusõnnetuse korral samad reeglid nagu Eestis. Avariis osalenud sõidukeid ei tohi liigutada ja võõrsil olles tasub alati kohale kutsuda politsei. Võta ühendust enda kindlustusandjaga ja täida koos teise osapoolega liiklusõnnetuse blankett. Mõistlik on  teha pildid õnnetuspaigast ning küsida vajadusel pealtnägijate telefoninumbrid.

Mida teha, kui satud õnnetusse rendiautoga?

Kui satud liiklusõnnetusse rendiautoga, pead abi saamiseks pöörduma rendilfirma poole. Rendiauto puhul kohaldatakse omavastutust, mis tuleb endal tasuda. Enne rendiauto kättesaamist on oluline vaadata auto korralikult üle ning fikseerida varasemad kahjustused.

Kui sul on liikluskindlustusega ostetud Kindlustusesti Autoabi teenus, helista 24/7 hädaabitelefonil (+372) 686 5040. Kindlustusesti Autoabi teenused kehtivad kõikjal Euroopas.

Kas reisikindlustus on vajalik autoga reisima minnes?

Mõnepäevase reisi puhul jäetakse reisikindlustus sageli tegemata, mis Euroopa ravikindlustuskaardi olemasolu korral ei ole suur probleem. Haigekassas kindlustatud isikud saavad eesti.ee portaalist tellida nii endale kui ka lastele Euroopas kehtiva ravikindlustuskaardi. Sellisel juhul pääseb haigestumise korral ravile ainult riiklikesse raviasutustesse ja visiiditasud tuleb endal tasuda.

Reisikindlustus annab arstiabi saamisel paindlikumad võimalused ja sisaldab mitmeid lisakaitseid.

Kui plaanid võtta rendiauto, saab poliisile lisada täiendava kaitse õnnetusjuhumi puhul omavastutuse hüvitamiseks. See kehtib ka näiteks siis, kui sõiduk varastatakse või see saab avariis kahjustada. Lisakaitse kehtib ka loodusõnnetuse tagajärel tekkinud kahjude puhul.

Ennekõike tuleks autoga reisides kindlaks teha siiski liikluskindlustuse olemasolu. Kui praegune kindluskaitse hakkab lõppema või soovid sõlmida uut poliisi, saad erinevate kindlustusseltside pakkumisi võrrelda lihtsalt ja kiirelt meie kalkulaatoris.

Võrdle pakkumisi, vali ja osta: kindlustusest.ee/pood/liikluskindlustus

Soovid kõige värskemat infot liikluskindlustuse kohta?

Liitu meie teavitustega ja saad esimesena teada kampaaniatest, olulistest seadusemuudatustest ning parimatest kindlustuspakkumistest!