Liikluskindlustuse hind – millest see sõltub?

Liikluskindlustuse hind – kuidas see kujuneb? Kuigi kohustusliku liikluskindlustuse kaitse ulatus tuleneb liikluskindlustuse seadusest, annab liikluskindlustuse hinnavõrdlus erinevate kindlustusandjate puhul märkimisväärselt erineva tulemuse.

Kindlustusmakse arvutamisel arvestatakse sõiduki omaniku, sõiduki vastutava kasutaja ja kindlustusvõtja varasemaid kindlustuslepinguid ja kindlustusjuhtumeid. Mida rohkem kindlustuskahjusid tuleb hüvitada, seda suurem on kindlustusmakse. Iga kindlustusselts otsustab ise, milliseid asjaolusid liikluskindlustuse hinna kujundamisel arvestatakse.

Mida võtavad kindlustusandjad kindlustusmakse määramisel arvesse?

Iga seltsi puhul võivad täpsed arvutustegurid erineda, kuid üldjuhul kuuluvad nende hulka kas kõik või osa järgmistest teguritest:

 • kindlustatava riskiga seotud kindlustus- ja kahjuajalugu;
 • sõiduki kategooria (sõiduauto, mopeed, mootorratas, buss);
 • sõiduki mark ja mudel;
 • sõiduki mootori võimsus, registrimass, istekohtade arv;
 • sõiduki kasutamise peamine piirkond (näiteks isiku elukoha aadress rahvastikuregistris);
 • sõiduki kasutusala (takso, lühirendisõidukil, õppesõidukil või alarmsõidukil).

Liikluskindlustuse hinna seos sõiduki tüübiga

Asudes kindlustama kaubikut, võid avastada, et selle liikluskindlustuse hind on kõrgem kui tavalise sõiduauto oma. Samas treilereid, traktoreid ja mootorrattaid on soodsam kindlustada, sest need osalevad liikluses harva või hooajaliselt (mootorrattad peamiselt suvel, traktorid rohkem kevadel ja sügisel). 

Madalamate kindlustusmaksetega sõidukitest võibki välja tuua traktorid, mootorrattad ja haagised.  Taksod ja veoautod, millega veetakse ohtlikke veoseid, on jällegi kõrgema kindlustusmaksega.

tarktor-liikluskindlustus-makse
Traktori kindlustamine on hooajalise kasutuse tõttu soodsam

Liikluskindlustuse hinna seos sõiduki peamise kasutuspiirkonnaga

Sõiduki kasutamise peamise piirkonna määramisel võtetakse aluseks registreerimistunnistusele kantud omaniku või vastutava kasutaja rahvastikuregistri järgne aadress. Mida tihedama asustusega ja liiklusega on piirkond, seda suurem on tõenäosus sattuda liikluskindlustuse kahjujuhtumisse. Ning mõned seltsid kasutavad seda tegurina hinna arvutamisel. Tõenäoliselt ei ole aga sellest üksikust tegurist tulenev hinnavahe nii suur, et tasub hakata sissekirjutust muutma.

Liikluskindlustuse hinna seos sõiduki tehniliste omadustega

Võimsama mootoriga sõidukite liikluskindlustuse hind on üldjuhul kõrgem, sest potentsiaalsed saavutatavad kiirused on suuremad ja ohuolukordade tekkimine tõenäolisem. Samuti peaksid kõrgema kindlustusmaksega arvestama suure registrimassiga veoautode ja haagiste omanikud ning bussi kindlustuskohustuslased, kelle bussis on rohkem istekohti.

Liikluskindlustuse hinna seos vastutava kasutaja kahjuajalooga

Võibolla olete üks neist, kes on märganud aasta-aastalt kindlustusmaksete vähenemist? Või võrreldes kindlustusmaksete suurust oma vanematega märkate, et see on väiksem? Sellel on oma põhjus ehk boonusklass. Boonusklass määratakse vastavalt liikluskahjudeta möödunud aastate arvule – mida kauem oled liikluskahjudest hoidunud, seda suurem on soodustus. Seega on hea liikluskultuuri ja tava järgimine ka rahakotile kasulik. 

Hea liikluskultuuri ja tava järgimine on rahakotile kasulik.

hea-liikluskultuur

Miks tasub osta liikluskindlustus kindlustusmaaklerilt?

Kindlustusmaakleril on suuremad eelised pakkumiste võrdlemiseks. Kui kindlustusselts pakub hinda enda portfelli põhjal, siis maakler näeb terviklikumat pilti. 

Kindlustusmaakler on kindlustusvõtja esindaja ja annab igakülgset abi kindlustuslepingu sõlmimisel. Toimunud kahjude korral on maakler abiks vaidluste lahendamisel seltsiga. Sageli on lepingutingimuste tõlgendamise võimalused erinevad ja kliendid ei näe enda õigusi. Maakler oskab pöörata tähelepanu olulistele lepingu punktidele enne kahjunõude esitamist seltsile.

Kindlustusmaakleri eelised liikluskindlustuse ostmisel:

 • pakume kuni 9 seltsi hinna ja tingimuste võrdlust;
 • saad võrrelda erinevate seltside tingimusi (asendusauto, autoabi jms);
 • kahjude korral on maakler kliendi esindaja seltsi ees ja abi vaidluste lahendamisel;
 • kindlustuse lõppemisel saadame automaatse meeldetuletuse ja võrdlevad hinnapakkumised;
 • koos liikluskindlustusega on võimalik osta väga soodne üle-Euroopaline autoabi.

Uuri lähemalt maaklerteenuse võimalusi või saada hinnapäring: www.kindlustusest.ee/liikluskindlustus.

Kuidas säästa raha liikluskindlustuse ostul?

Esmalt tasub võrrelda erinevate kindlustusseltside pakkumisi, mis Kindlusesti keskkonnas on imelihtne. Samadel tingimustel ei saa kindlustuskohustuslane kallimast kindlustusest mingit kasu ning seltside pakkumiste vahendajana saame anda omapoolse soovituse optimaalse kindlustuskaitse valimiseks.

Kõige kiiremini saab liikluskindlustuse hinda arvutada kodulehel www.kindlustusest.ee/e-pood või saates päringu otse maaklerile. Kindlustusesti pikaajalise kogemusega maaklereid soovitavad 80% tagasiside küsitluses osalenud klientidest.

Hinnaeelise annab üldjuhul ka kindlustuse sõlmimine pikemaks perioodiks (kuigi on ka erandeid) – pikemad lepingud vähendavad asjaajamist kõikidele osapooltele ning see kajastub ka kindlustuse hinnas. 

Kui sõidukit on plaanis müüa, tasub kindlustus võimalusel katkestada ja kasutamata perioodi eest makstakse raha tagasi – vastasel juhul saab kasutamata perioodi eest raha tagastuse küsida sõiduki uus omanik. Kindlustuslepingut saab enneaegselt lõpetada osapoolte kokkuleppel kindlustusandjaga, kellel on õigus sellest keelduda, kuna sõiduki liikluskindlustuse kaitse peab olema katkematu.

Olemasolevaid kindlustuslepinguid saad hallata meie iseteeninduskeskkonnas www.kindlustusest.ee/login.

Kui soovid poliisi uuendada, saad erinevate kindlustusandjate liikluskindlustuse pakkumisi võrrelda siin: https://www.kindlustusest.ee/pood/liikluskindlustus 

Soovid kõige värskemat infot liikluskindlustuse kohta?

Liitu meie teavitustega ja saad esimesena teada kampaaniatest, olulistest seadusemuudatustest ning parimatest kindlustuspakkumistest!